Merhaba dünya!

No Comments

İnternet dünyası ile ilk tanışma serüvenim “merhaba dünya” cümlesindeki derin mana ile başladı. İnsanlarla konuşmayı veya insanlar önünde bir topluluğa hitap etmeyi beceremezken tüm dünyaya merhaba diyecek özgüven nereden gelmişti?

Aslında “Merhaba Dünya” derken bir ekran ve sizin o ekranda yaptıklarınızla alakalıydı. Sizi kimse görmüyor, sizde kimseyi görmüyordunuz. Bu kadar mı? hayır tabiki sizin ekranda yaptığınız şeylerin (tasarım, kodlama, işlevsellik, kullanışlılık v.b) insanlar tarafından sevilip beğenilmesi lazımdı da… işte SEO’nun başlangıcı böyle oldu. Aslında SEO Uzmanı olmak istemedim! ama kendimi SEO’nun tüm işlerini yaparken buldum, hatta o kadar iyi işlerde çıkarıyordum ki SEO uzmanı diye bilinen arkadaşların havlu attığı işlerde bile başarılar elde ediyordum.

Bu aşamada “ne çok övdün kendini” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru kendimi övmeyi severim her insan gibi… ama asıl anlatmaya çalıştığım şey ise: SEO işine bilerek girmediğim, tam aksine internette bulunmak bilinmek internet dünyasında kendimi ifade etmek için girmiş ve gereklilikleri yerine getirirken öğrendiğim; kodlama, tasarım, kullanışlılık, işlevsellik ve bunların başında ise bulunabilirlilik çalışmalarını derinlemesine yapmaya çalıştığımı anlatmaktır.

“SEO öğrenmek çok zor bir şey değildir.”

Diye konuşan bazı arkadaşlar var saygı duymakla birlikte bu görüşe tamamen zıt görüşe sahibim. İşi kolay gösteren arkadaşlar bu işin daha başında olup arama motorlarının algoritmalarını ve nasıl çalıştığını anlamamışken dile kolay bir şekilde işi basit göstererek sadece zaman meselesi gibi göstermeleri yanlış bir söylemdir.

Neden SEO Zordur?

Arama motorları: google, yahoo, bing vb. arama algoritmalarını asla ve asla açık (public) bir şekilde yayınlamazlar veya şurada algortima ile şunu yaptık gibi bir bildirimde bulunmazlar. Yani Bilinmeyen bir algoritmalar yığını içersinde sistemin nasıl çalıştığına vakıf olmadan SEO kolaydır demek sadece cahillikle ölçülebilir bir söylemden ileri değildir. SEO’nun zorluğu algoritmaların bilinmemesinden kaynaklıdır.

“SEO’ya yeni başlıyorsanız, acemilikten uzman seviyesine tüm detayların yer aldığı bu içerik”

Bu ifadede birden fazla hata ve tuzak vardır. Neden mi? sıralayalım bizde bilgilerimizi tazeleyelim sizde fikir sahibi olun.

1-Yeni başlayanlar için şunu söyleyeyim; Temel HTML bilgisine sahip misin? Front end, Back end, Tasarım, Kodlama, Database gibi terimler hakkında ne biliyorsun? İnsanlar arama motorlarını nasıl kullanır? bu sorular ve daha fazlasınının cevabına sahip değilsen sen yeni başlayan değilsin sen başlamak için ön hazırlık öncesi aşamasındasın. Çünkü bazı temel terim ve bilgiler olmaksızın üstüne bina çıkabileceğin bir inşaat değildir SEO.

2- Acemi SEO seviyesi ne demektir? SEO’nun tüm altyapısına sahip ama henüz bir site ile çalışıp sahada işlerin nasıl yürüdüğünden haberi olmayan demek. Acemi SEO personeli ne yapar veya ne yapabilir? landing page gibi sitelerde tecrübe kazanmaya çalışabilir. İşte zurna burada zırtlıyor: bir sitede çalışmak demek, sitenin bağlı olduğu sektör, sektörün getirdiği bilgi ve bu bilgi kaynağına doğrudan erişim gerekliliği, sektörün ihtiyaçları, insanların sektörden bekledikleri, o sektör hakkında ilgi alanları, sektörel topluluklar vb bir çok kriter önünüzde sizi bekliyor demek. Şimdi gelelim baştaki cümleye acemi SEO seviyesi için tüm detaylar demişti ya! O detaylar hangi sektör için? herhangi bir sektör için verilmemiş ise (ki öyle) gerçekle alakası olmayan bir detay demektir.

3- Uzman seviyesine uzanan detaylar nedir? derin kodlama bilgisi ve bir kaç algoritma hareketimidir? hayır tabikide böyle bir şeyi ne anlatırlar ne de gösterirler. size söyleyecekleri uzman seviyesi bilgilerini söyleyeyim ben; H taglarını düzenleme, Kelime yoğunluğu, başlık ve hedef kelime uyumu… bla bla bla… işte size sundukları uzmanlık detayları…

4- Tuzak ise şudur: acemilikten uzmanlığa tüm detayları bu içerikte bulabilirsiniz dediler ya işte o oltadaki yemdir. İnsanların yıllarca uğraşıp tecrübe ile sektör bazında öğrendikleri bir uzmanlığı 4 kelimede size aktaracağını söylemesi ve bunu da sizin yutmanız balık balıkçı ilişkisidir. Unutmayın havuç varsa birde tuzak vardır.

“SEO öğrenmek için yıllarınızı harcamanıza gerek yok. SEO öğrenmeye başlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Dolayısıyla gerekli vakti ayırıp yeterli çabayı gösterdiğiniz zaman bir SEO uzmanı olmayı başarabilirsiniz.”

Bu paragraf kişisel gelişim kitaplarından alınmış gibi durmuyor mu sizece de? “Vakit ayır” diyor ne kadar vakit? “yeterli çaba” diyor o ne kadar? “yıllarca zaman harcamanıza gerek yok” diyor peki neden insanlar 7 günde SEO uzmanı olamıyor?

Uzmanlık problem çözme yeteneğinin ne kadar geliştiği ile alakalıdır. SEO sorunlarını çözemiyorsanız uzman muzman değilsiniz. Kendiniz kandırmayın! Uzmanlık hangi sektörde ne kadar çalıştığınızla da alakalıdır. Çünkü artık o sektörün gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olup geleceğinin nereye doğru evrileceği hakkında da fikir sahibi olmanız demektir. İşte tam bu noktada sizin o sektörün gelecekteki ihtiyaçlarını planlayıp gelişimine katkı sağlarsanız uzman olmuş sayılırsınız.

“Merhaba Dünya” diyerek başladık uzmanlıktan çıktık. Buna selam verip borçlu çıkması durumuda denebilir. Umarım keyifle okuyacağınız bir içerik olmuştur. Umarım sizi internetteki tuzaklara karşı biraz uyarmış olurum.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet Ali ASLAN

Bu, yazarın biyografik bilgileri olup siz, iterasyonlarınız, geçmişiniz ve deneyiminiz hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanılabilir.

Bizim ve Blog Hakkında

Müşterilerimizin çeşitli kilit alanlarda harika sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir dijital pazarlama şirketiyiz.

Ücretsiz fiyat teklifi isteyin

Rekabetçi anahtar kelimeler söz konusu olduğunda bile en yüksek sıralamalar için rekabet edebilmek için web sitelerinin organik arama puanlarını önemli ölçüde artırmalarına yardımcı olan profesyonel SEO hizmetleri sunuyoruz.

Haber bültenimize abone ol!

Blog yazılarımız

Tüm blog yazılarını gör